top of page

           Батьків і педагогів сьогодні надзвичайно хвилює питання, як допомогти малюкам бути здоровими, сильними , витривалими, адже, на жаль, рівень дитячої захворюваності в нашій країні дедалі зростає. Для того щоб досягти бажаного результату, потрібні і глибокі знання, і реальні дії, щоденна клопітка робота в цьому напрямку батьків, педагогів, психологів, медиків і самих дітей. Головне завдання дорослих полягає в тому, щоб сформувати в дітей свідоме ставлення до власного здоров’я.

          Працюючи інструктором з фізичної культури  я спрямувала свою роботу на охорону та зміцнення здоров’я дітей, на своєчасне формування у малюків життєво важливих рухових умінь і навичок, розвиток фізичних якостей, забезпечення належного рівня фізичної підготовленості та фізичної культури.

Фізична активність є запорукою всебічного гармонійного розвитку дитини. Саме тому основною метою моєї педагогічної діяльності стало формування в дошкільників свідомого ставлення до здорового способу життя як основи усіх подальших успіхів у формуванні особистості дитини.

          Планування освітньо – виховної роботи я здійснюю відповідно до програми розвитку дитини дошкільного віку «Українське дошкілля».

Заняття з фізичного розвитку - це цілеспрямована та унормована форма організованої навчально-пізнавальної діяльності з фізичної культури та формування основ здорового способу життя. Вони дають змогу систематично, послідовно формувати, закріплювати й удосконалювати рухові вміння та навички, розвивати фізичні якості, давати дітям спеціальні знання та відчуття потреби  в повсякденних заняттях фізичною культурою,  оптимізувати рухову діяльність.

         В своїй роботі я використовую різні види занять, які за змістом рухових завдань і методикою проведення поділяються на:

- комплексні, або інтегровані, мішані (включають стройові, загальнорозвивальні вправи, основні рухи, рухливі ігри та інші види фізичних вправ; проводяться з використанням комплексу наочних, словесних, практичних методів і прийомів навчання залежно від віку дітей); 

- сюжетні (будуються, як правило, за типовою структурою, але у формі «рухової розповіді», де всі рухові завдання пов’язані спільним сюжетом і виконуються в цікавих ігрових ситуаціях, на імітаціях тощо);

- ігрові (всі освітні завдання розв’язуються лише з допомогою ігор (3-5): спочатку проводяться 1-2 гри малої і середньої рухливості, потім – 1-2 гри великої рухливості, на  закінчення – малорухлива гра; ігри добираються так, щоб за руховим змістом вони відповідали змісту всіх структурних частин типового заняття; проводяться на закріплення набутих рухових навичок або з контрольною метою);

- домінантні (акцентовані на реалізацію певних освітніх завдань, застосуванні певних засобів фізичного розвитку тощо, наприклад: заняття на розвиток швидкісно-силових якостей, або на оволодіння елементами спортивної гри чи вправи, або заняття з переважним використанням певного виду фізкультурного обладнання, інвентарю тощо).

         Використовую різні способи організації дітей на занятті: фронтальний, груповий, потоковий, індивідуальний, а також спосіб колового тренування.

       Для заповнення пауз, які виникають під час виконання деяких рухів (лазіння по гімнастичній стінці, канату, повзання по лаві тощо), пропоную дітям, котрі чекають своєї черги, додаткові вправи. Вони мають бути простими і знайомими дітям. Це вправи на розвиток рівноваги («ластівка», присідання на носках, відведення ноги в сторону тощо), на формування правильної постави (зведення і розведення лопаток, присідання біля стіни…), вправи для профілактики плоскостопості (підгинання пальців ніг, ходьба на зовнішній стороні ступні, на п’ятках), пальчикова гімнастика, дихальні вправи і т. д.

         В процесі формування ціннісного відношення дошкільнят до здоров’я та здорового способу життя використовую традиційні і нетрадиційні методи оздоровлення. З традиційних використовую вправи, рухи, що є складовою Базової програми розвитку дитини дошкільного віку з фізичного розвитку. Це гімнастичні, легкоатлетичні вправи, основні рухи, рухливі і народні ігри, які вирішують завдання всебічного розвитку дитини, сприяють підвищенню рівня фізичної підготовки, корекції  психолого – моторного розвитку.

Традиційні засоби фізичної культури удосконалюють фізичні якості, формують рухові вміння і навички, зміцнюють здоров’я, але вони не дозволяють у повному обсязі сформувати ціннісне відношення до здорового способу життя. Тому я активно використовую нетрадиційні методи і прийоми оздоровлення: степ - аеробіку, ігровий стретчинг, хатха - йогу, ігровий самомасаж, крапковий масаж, точковий масаж за методикою Уманської,  ігропластику, пальчикову гімнастику, оздоровчі мудри, вправи для м’язів очей, логоритміку, креативну гімнастику, дихальну гімнастику, релаксаційні вправи, казкотерапію, музикотерапію, сміхотерапію, психогімнастику, кольоротерапію.

Широко використовую на заняттях  елементи нетрадиційної технології

М. Єфименка «Театр фізичного розвитку та оздоровлення дітей дошкільного віку».

           Для реалізації завдань з фізичної культури в нашому дошкільному закладі створені необхідні умови з достатньою кількістю фізкультурно – ігрового інвентарю. Для підвищення інтересу дітей до занять фізичною культурою, стимулювання рухової активності дітей, мною було оновлено, виготовлено і успішно використовується нестандартне фізкультурне обладнання, атрибути (дуги – гусенички, доріжки здоров’я, веселі тунелі, стрічки – промінчики, чарівна  драбинка,  диво – павутинка, сонечко з промінчиками, чарівні косички, мотузки – тринажери та ін.), яке заохочує малят випробувати свої сили, викликає позитивні емоції.

            Для активізації дітей, стимулювання їхньої зацікавленості фізкультурою, я, окрім наочного показу та пояснення використовую художнє слово, ігрові прийоми, проблемні ситуації. Враховуючи те, що емоції є основою розвитку дитини, я постійно дбаю про позитивний настрій вихованців на заняттях фізичної культури. Вирішувати це завдання мені допомагає музичний супровід.

Для реалізації завдань формування у дошкільників творчих здібностей та здорового способу життя я обрала собі тему «Формування у дітей старшого дошкільного віку ціннісного ставлення до здорового способу життя в процесі фізичного виховання засобами театру». Я розробила програма роботи гуртка з формування у дітей старшого дошкільного віку ціннісного ставлення до здорового способу життя в процесі фізичного виховання «Театр у русі».

Програма призначена для гурткової роботи з дітьми старшого дошкільного віку та являє собою розробку системи занять у формі театралізованої гри, які потребують знань, умінь, і навичок, а також рухових здібностей. Театралізовані гурткові заняття фізичними вправами дають можливість застосувати вправи різної спрямованості, які дозволяють різнобічно впливати на організм і одночасно вирішувати оздоровчі, виховні та навчальні завдання.

Беру активну участь в різноманітних заходах, які проводяться в нашому дошкільному закладі, а також  у методичних об’єднаннях міста.

       Протягом 2012-2013 н.р. вела школу передового педагогічного досвіду «Театралізована діяльність як засіб художньо-мовленнєвого розвитку дітей дошкільного віку».

           В 2012 р. була керівником творчої групи. Разом зі своїми колегами розробила методичний посібник «Календар природи – нетрадиційно, творчо», який посів І місце на міській виставці педагогічних ідей м. Нетішина, призове місце на обласній виставці педагогічних ідей і увійшов до збірки ХОІППО «Розвивальне середовище».

             В 2012 р. брала участь у Всеукраїнському конкурсі «Енциклопедія дошкільної освіти» з методичним посібником «Театралізована діяльність як засіб художньо-мовленнєвого розвитку дітей дошкільного віку», який опубліковано в ж. БВДС., 2012р.

          В 2013 р. брала участь в міській виставці педагогічних ідей м. Нетішина з методичним посібником «Театр на прогулянці».

             В 2015р. брала участь в міській виставці педагогічних ідей

м. Нетішина з  програмою гуртка «Формування у дітей старшого дошкільного віку ціннісного ставлення до здорового способу життя в процесі фізичного виховання «Театр у русі», яка посіла І місце на міській виставці педагогічних ідей і ІІІ місце на обласній виставці педагогічних ідей і опублікована в навчально-методичному посібнику «Кроки до гармонії» (Парціальні програми розвитку дітей дошкільного віку, Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти).

          У лютому 2016   року на засіданні методичного об’єднання фізінструкторів провела практичну частину -  сюжетне  заняття з використанням оздоровчих технологій «Подорож до гномів за секретами здоров’я», та консультацію «Використання інноваційних технологій на заняттях фізкультурно-оздоровчого гуртка «Театр у русі».

В жовтні 2015р. пройшов тиждень педмайстерності під час якого  провела колективний перегляд заняття «Щедрі дарунки Осені».

З 2016р – керівник Школи здорової дитини.

Всім відомо, що ефективною формою активного відпочинку дітей є спортивні свята та розваги, «Дні здоров’я», тижні фізкультури і спорту, які я проводжу згідно плану. До спортивних свят з дітьми старшого дошкільного віку я залучаю батьків. Спільно з батьками ми проводимо спортивні свята:  Малі Олімпійські ігри, «Веселі старти», «Мама, тато, спорт і я – здорова і міцна сім’я». З метою пропаганди здорового способу життя в родині з батьками вихованців систематично проводжу бесіди та консультації, запрошую на перегляди практичних форм роботи з дітьми.

Разом з батьками ми облаштовали «спортивну стежину» на спортивному майданчику.

Ми співпрацюємо із Нетішинською спортивною школою та Нетішинським козакацьким полком, запрошуємо їх до себе із цікавими виступами.  

         Все це ми робимо задля наших дітей, бо їх щасливі очі, їх настрій, їх здоров’я залежить великою мірою від нас. І ми, педагоги, батьки, маємо зробити все можливе , щоб зберегти здоров’я майбутнього покоління, бо як говорив давньогрецький лікар Герофіл, внук Арістотеля: «Без здоров’я і мудрість незавидна, і мистецтво бліде, і сила в’яне, і багатство без користі, і слово без сили».

bottom of page