top of page

Анотація

на матеріали досвіду інструктора з фізкультури дошкільного навчального закладу (ясла-садок) №7 «Оленка» Товстюк Тетяни Михайлівни.

     Тема досвіду: «Формування ціннісного ставлення дітей старшого дошкільного віку до здорового способу життя в процесі фізичного виховання засобами театру»

   Об'єкт досвіду: Товстюк Тетяна Михайлівна, інструктор з фізкультури дошкільного навчального закладу(ясла-садок) №7 «Оленка»

       Освіта: Повна вища, стаж роботи – 27 р. 7 м. ( станом на 01. 09. 2015р.)                         

    Досвід вивчався, узагальнювався, описувався Пилипюк Н. І., завідувачем ДНЗ№7, Погонець Н. П., вихователем - методистом ДНЗ №7, впродовж 2014 - 2015 н. р..

       Під час вивчення досвіду використовувались такі методи:

  • вивчення умов, стан матеріального оснащення ;

  • спостереження занять фізичного розвитку, занять гуртка «Театр у русі», розваг та спортивних свят;

  • аналіз плану освітньо-виховної роботи ;

  • бесіди з дітьми та батьками вихованців .

      Актуальність даного досвіду зумовлена завданнями Базового компонента дошкільної освіти, а саме: зміст освітньої лінії «Особистість дитини» передбачає формування у дітей основних фізичних якостей, рухових умінь, оздоровчих навичок та навичок безпечної життєдіяльності. Одне із основних завдань, визначених Законом України «Про дошкільну освіту»  -  збере­ження та зміцнення фізичного, психічного і духовного здоров'я дитини.Проблеми фізичного розвитку дошкільнят, зміцнення та збереження їхнього здоров'я особливо актуальна в наш час, оскільки в умовах активного впровадження комп'ютерних технологій різко знизилась рухова активність дітей, як наслідок - підвищився відсоток дітей з ослабленим здоров'ям.  

      Досвід має раціоналізаторський характер. Його новизна полягає у тому, що підібрані цікаві і доступні фізичі вправи, використання імітаційних та ігрових завдань сприяють розвитку інтересу у дитини до рухів, які вона вивчає. Дошкільнята із задоволенням стрибають, як «зайчики»; виконують ходьбу чітким кроком, як «фізкультурники на параді»; йдуть по колоді, як «туристи по містку через струмочок». Правильно організована рухова діяльність в поєднанні з театралізованою впливає на формування фізичних та творчих здібностей дитини. Саме така діяльність здійснює безпо­середньо практичний зв'язок дитини з навколишнім світом, цей зв'язок лежить в основі розвитку її фізичних та психічних процесів.

      Головна педагогічна ідея досвіду полягає у навчанні руховим навичкам та умінням, вправам  оздоровчої спрямованості, а саме вправам  ритмічної  гімнастики, аеробіки та її різновидів: степ-аеробіки, футбол-аеробіки, стретчингу, хатхи-йога.  Вправляти дітей у видах масажу, дихальній гімнастиці, сприяти профілактиці плоскостопості, загартуванню дитячого організму. Заохочувати до пальчикових вправ,  ігор-релаксацій, театралізованих ігор, хороводних та народних ігор, ігор-змагань.

   Сутність досвіду ґрунтується на формуванні позитивного ставлення до здорового способу життя, виховуванні інтересу до занять фізичними вправами, до спільних дій з однолітками, прагнення бути здоровими та веселими, впевненість у своїх силах, бажання брати участь у різних видах ігор, сміливість, уважність.

      Головна умова реалізації завдань фізичного розвитку - розвивати інтерес дітей до фізкультури та спорту, здоров’я збережувальних технологій; правильний фізичний розвиток, функціональну діяльність органів, вольові, фізичні та творчі якості, координацію рухів, спритність,  витривалість, гнучкість, пластичність, граційність, красу рухів, уяву, фантазію, почуття ритму, театральні здібності.

    Результативність досвіду Товстюк Тетяна Михайлівна перевірена в процесі практичної діяльності і підтверджена позитивними показниками роботи. Так, діти старшого дошкільного віку із задоволенням відвідують заняття з фізичного виховання та гурток «Театр у русі», кожен день починають з ранкової гімнастики, грають рухливі ігри є активними учасниками спортивних свят та розваг не лише діти, а й батьки.

       Досвід Товстюк Т. М. зберігається в педагогічному кабінеті ДНЗ №7. Зміст досвіду:

  • Програма роботи гуртка з формування у дітей старшого дошкільного віку ціннісного ставлення до здорового способу життя в процесі фізичного виховання «Театр у русі»;

  • Консультація для батьків «Формування у дітей дошкільного віку ціннісного ставлення до здорового способу життя в процесі фізичного виховання засобами театру»;

  • Консультація для педагогів «Організація освітнього процесу в контексті формування у дошкільників ціннісного ставлення до власного здоровя з допомогою театралізованої діяльності та новітніх оздоровчих технологій»;

  • Майстер-клас для педагогів ДНЗ №7 «Золотий ключик»;

  • Підсумкове заняття для батьків старшої групи «Украдене сонце»;

  • Розвага для дітей молодшого дошкільного віку «До ведмедика в гості»;

  • Розвага для дітей старшого дошкільного віку «Сторінками казок»

  • Фізкультурно-музична розвага для дітей і батьків «Стежками казок»

     Педагоги дошкільного навчального закладу( ясла-садок) №7 «Оленка» ознайомлені із змістом досвіду роботи: теоретичними аспектами та методичними порадами з формування усвідомленого ставлення до здорового способу життя в процесі фізичного виховання засобами театру; використовують перспективний план занять гуртка «Театр у русі» для дітей старшого дошкільного віку та консультативний матеріал для роботи з батьками з цього питання.

Тетяна Михайлівна Товстюк виступала з досвідом роботи на педрадах, ММО інструкторів з фізкультури; проводила колективні перегляди та майстер класи для колег закладу та покази занять для педагогів міста; надала консультації вихователям та батькам.

      У 2015 році Програма «Формування ціннісного ставлення дітей старшого дошкільного віку до здорового способу життя» зайняла перше місце у віртуальній виставці передових педагогічних ідей у номінації «Педагогічна лабораторія» і була надрукована у навчально-методичному посібнику «Кроки до гармонії» та рекомендована для участі в обласній виставці «Освіта Хмельниччини на шляхах реформування».

Опис досвіду роботи Товстюк Тетяни Михайлівни

 інструктора з фізиччної культури 

Здоровий спосіб життя —

це спосіб життєдіяльності людини,

метою якого є формування,

збереження і зміцнення здоров’я

      Тема досвіду: формування у дітей старшого дошкільного віку ціннісного ставлення до здорового способу життя в процесі фізичного виховання засобами театру.

            Мета досвіду: сприяти усвідомленню дитиною необхідності займатися фізичними вправами для зміцнення здоров’я і загартування організму, розвитку фізичних і психічних якостей дітей, вправляти дітей у різних видах рухів, зміцнювати й загартовувати організм дитини, формувати правильну поставу з допомогою новітніх оздоровчих технологій; підвищувати рівень компетентності дошкільника, необхідного для його особистої безпеки, захист власного здоров’я та нормальної життєдіяльності, комфортного відчуття серед навколишнього середовища, спонукати дітей до рухливих, хороводних, театралізованих, народних ігор та ігор-драматизацій.

            В основу досвіду покладені принципи:

  •  особистісної орієнтації;

  •  гуманізму;

  •  системності;

  •  індивідуалізації.

           Завдання досвіду: виховувати позитивне ставлення до занять фізичними вправами, до спільних дій з однолітками,прагнення бути здоровими та веселими,впевненість у своїх силах, бажання брати участь у різних видах ігор, сміливість, патріотизм, уважність, допитливість, дбайливе ставлення до природи, доброту та повагу до людей,  вміння оцінювати самостійно власні дії, як успішні чи не успішні;

Розвивати інтерес дітей до фізкультури та спорту, здоров’я збережувальних технологій; правильний фізичний розвиток, функціональну діяльність органів, вольові, фізичні та творчі якості, координацію рухів, спритність,  витривалість, гнучкість, пластичність, граційність, красу рухів, уяву, фантазію, почуття ритму, театральні здібності;

Навчати руховим навичкам та умінням, вправам  оздоровчої спрямованості, а саме вправам  ритмічної  гімнастики, аеробіки та її різновидів: степ-аеробіки, футбол-аеробіки, стретчингу, хатхи-йога.  Вправляти дітей у видах масажу, дихальній гімнастиці, сприяти профілактиці плоскостопості, загартуванню дитячого організму. Заохочувати до пальчикових вправ,  ігор-релаксацій, театралізованих ігор, хороводних та народних ігор, ігор-змагань.

Актуальність досвіду:

            Сучасні умови життя та професійної діяльності являють високі вимоги до стану здоров'я, психічної стійкості, фізичного розвитку особистості. Ефективність професійної творчої діяльності повністю обумовлена здоров'ям людини. Тому ідеї цінності здоров'я як основи всіх подальших успіхів у розвитку людської особистості, самопізнання і самовдосконалення повинні сьогодні домінувати і бути головним у роботі з дітьми дошкільного віку. Збереження і зміцнення здоров'я дітей - одне з головних стратегічних завдань країни. Воно регламентується і забезпечується різними нормативно-правовими документами.

            Відомо, що рівень здоров'я людини залежить від багатьох факторів: спадкових, соціально-економічних, екологічних, діяльності системи охорони здоров'я. Але, за даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я (ВООЗ) він лише на 10-15% пов'язаний з останнім фактором, на 15-20% обумовлений генетичними чинниками, на 25% його визначають екологічні умови і на 50-55% - умови і спосіб життя людини. Таким чином, очевидно, що першочергова роль у збереженні і формуванні здоров'я все ж належить самій людині, її способу життя, її цінностям, установкам, ступеня гармонізації її внутрішнього світу і відносин з оточенням.

           Здоровий спосіб життя – складне явище. Воно містить в собі матеріальні і духовні цінності, характеризується непростим специфічним процесом соціальної діяльності і формується упродовж життя. Теоретичні знання, які дозволяють формувати культуру здорового способу життя, зароджуються разом з культурою суспільства.

           У зв'язку з цим, проблема збереження здоров'я дошкільнят і виховання культури здорового способу життя у дітей представляє особливий інтерес для педагогів.

           Реалізація найважливіших положень пов'язаних з охороною і зміцненням здоров'я дітей, активізувала пошук нових технологій фізкультурно-оздоровчої роботи, оцінки стану здоров'я та фізичного розвитку дітей.

            Тому початкове формування основ та культури здоров’я потрібно розпочинати саме через: оптимізацію рухового режиму; створення передумов для формування мотивації свідомого ставлення до свого здоров’я і здоров’я оточуючих;  створення для дошкільників ситуації успіху, позитивного емоційного настрою під час проведення різних форм організації рухової активності у повсякденному житті; підвищення емоційності занять з фізичної культури, забезпеченні під час їх проведення оптимальних фізичних навантажень тощо.

            Одне із основних завдань, визначених Законом України «Про дошкільну освіту» – збереження та зміцнення фізичного, психічного і духовного здоров’я дитини.

            Проблеми фізичного розвитку дошкільнят, зміцнення та збереження їхнього здоров’я ніколи не втрачають своєї актуальності. Особливо це стосується умов сьогодення, оскільки в умовах активного впровадження комп’ютерних технологій різко знизилась рухова активність дітей, як наслідок  підвищився відсоток дітей з ослабленим здоров’ям. Саме тому, відповідно до Законів України «Про дошкільну освіту», «Про фізичну культуру і спорт», Базового компоненту дошкільної освіти,Програми розвитку дитини дошкільного віку «Українське дошкілля», парціальної програми з основ здоров’я та безпеки життєдіяльності дітей дошкільного віку «Про себе треба знати, про себе треба дбати» фізичне виховання дошкільнят є обов’язковою складовою повноцінного розвитку дітей й спрямоване насамперед на охорону та зміцнення їх  психічного та фізичного здоров’я,  підвищення захисних сил організму, виховання стійкого інтересу до рухової активності, звички до здорового способу життя, формування життєво-необхідних рухових умінь, навичок та фізичних якостей.

             Всім відомо, що саме старший дошкільний вік є найбільш оптимальним для усвідомленого пізнання навколишнього світу, для розвитку як інтелектуальних здібностей, так і практичних умінь і навичок. Однак варто зауважити, що формування у дошкільників знань, умінь і навичок повинно інтегруватися в доступні та цікаві їм види діяльності. Такою діяльністю є фізкультурне заняття поєднане з театралізованою діяльністю, адже театралізовані ігри користуються у дітей незмінною популярністю та суттєво впливають на всебічний розвиток дитини.

            Добір цікавих і доступних фізичних вправ, використання імітаційних та ігрових завдань сприяє розвитку інтересу у дитини до рухів, які вона вивчає. Дошкільнята із задоволенням стрибають, як "зайчики"; виконують ходьбу чітким кроком, як "фізкультурники на параді"; йдуть по колоді, як "туристи по містку через струмочок".

            Правильно організована рухова діяльністьв поєднанні з театралізованою впливає на формування фізичних та творчих здібностей дитини. Саме така діяльність здійснює безпосередньо практичний зв’язок дитини з навколишнім світом і цей зв’язок лежить в основі розвитку її фізичних та  психічних процесів.

           Можна визначити три рівні вирішення завдань цілеспрямованого залучення дітей до цінностей здорового способу життя:

  • Інформаційний (когнітивний), який визначає сформованість знань в сфері культури здоров’я та фізичної культури, яка проявляється у відповідних судженнях і розмірковуваннях.

  • Особистісний, який свідчить про сформованість  емоційно- позитивного ставлення дошкільника до змісту занять (емоційно-мотиваційний рівень ціннісного ставлення). Його показники – інтерес, потреба, позитивні емоції під час виконання завдань.

  • Діяльнісний, який характеризує активне включення дошкільника в діяльність по організації здорового способу життя       

           Важливим показником сформованості ціннісного ставлення є реальна поведінка дитини у вигляді певних форм діяльності, почуттів, переживань, позитивних реакцій. Всі три рівні проявляються в єдності на кожному заняті і створюють простір для реалізації можливостей дітей, збагачене розвивальне середовище.

Зміст досвіду:

          Театралізовані гурткові заняття фізичними вправами дають можливість застосувати вправи різної спрямованості, які дозволяють різнобічно впливати на організм і одночасно вирішувати оздоровчі, виховні та навчальні завдання (розвивати уяву, фантазію, винахідливість і пізнавальну активність, лідерство, почуття взаємодопомоги і працелюбність, формувати навички здорового способу життя)

            Засобами фізичної культури вирішуються завдання передачі образу героя казки - це допомагає дітям виразити свої емоції і переживання, сприяє їх емоційно-моральному вихованню. Інформація, яку повідомляє інструктор з фізкультури, оформлюється у вигляді казки, що дає можливість паралельно знайомити дітей із змістом нової казки і пригадати вже знайому.

            В процесі формування ціннісного ставлення дітей до здорового способу життя рекомендую використовувати комплекси як традиційних, так і специфічних засобів фізичної культури. До традиційних відносяться вправи, які складають базовий зміст програми  з фізичного виховання для дітей старшого дошкільного віку. Це гімнастичні, акробатичні та легкоатлетичні вправи, які ефективно вирішують завдання всебічного розвитку дитини, підвищення рівня фізичної підготовки. Активно використовуються також елементи спортивної діяльності: теніс, футбол, катання на самокаті, ручний м’яч. В зміст занять доцільно включати і ритмічні вправи.

            Традиційні засоби фізичної культури удосконалюють фізичні якості, формують рухові вміння і навички, зміцнюють здоров’я, але вони не дозволяють в повній мірі сформувати ціннісне ставлення до здорового способу життя. Тому, враховуючи анатомо-фізіологічні і психологічні особливості дітей старшого дошкільного віку, ми застосовуємо ігри та ігрові вправи: ігрова ритмічна гімнастика, ігрова еробіка та її різновиди: степ-аеробіка, фітбол – аеробіка, стретчинг, хатхи – йога, ігровий самомасаж, ігрова дихальна гімнастика, ігрові пальчикові вправи,  ігри – релаксації, ігри-хороводи та народні ігри.

             На відміну від занять, які проводяться у традиційній формі, всі засоби фізичного виховання, які я використовую на заняттях гуртка, підпорядковані певному сюжету. Використання імітації та наслідування, образних порівнянь, відповідає психологічним особливостям дошкільників, полегшує процес запам’ятовування, засвоєння вправ, підвищує емоційний фон заняття, сприяє розвитку психічних процесів, творчості, пізнавальної активності.

             Отже, основою методики проведення запропонованого мною заняття гуртка є театралізована діяльність. Всі вправи, поєднані одним сюжетом, швидко змінюють одна одну. Дитина із задоволенням наслідує дії тварин, птахів, казковим героям, явищам природи та довкілля. Вправи на дихання також організовуються у формі сюжетної гри (імітація задування полум’я свічки, зігрівання змерзлих на морозі рук і т.д.)

              Відомо, що у зв’язку із своїми фізіологічними особливостями діти швидко втомлюються і не можуть довго концентрувати увагу на рухах. В них ще недостатньо розвинене абстрактне мислення, тому рекомендуємо використовувати вправи з різними предметами і атрибутами та різним темпом виконання.

              Після закріплення теми пропоную проводити зустріч із казковим персонажем , в процесі якої використати засвоєні на заняттях рухи, вправи, естафети, ігри  та танці. Підготовка до зустрічі із персонажем стимулює дітей ретельно перевірити свої вміння і знання, сприяє формуванню таких базових якостей особистості як наполегливість, працелюбність, цілеспрямованість.

По закінченні заняття гуртка проводиться хвилинка – підсумок, а ще дітям дається домашнє завдання – заповнити щоденник здоров’я.                  Щоденники здоров’я діти заповнюють вдома разом з батьками. Подібні завдання допомагають привернути увагу батьків до здоров’я дитини, зацікавити її успіхами (або проблемами).

            Для реалізації завдань формування у дошкільників творчих здібностей та здорового способу життя я розробила програму гуртка «Театр у русі».                                                                    

           За основу побудови театралізованого заняття гуртка взято традиційну структуру заняття з фізичної культури, але її зміст має певні специфічні відмінності та особливості.     

           Підготовча частина. Заняття розпочинається з проблемної ситуації – звернення казкового героя, лист, смс. Далі з дітьми з’ясовуємо суть проблеми, обговорюємо способи її вирішення. Така методика зорієнтовує дошкільників на творче виконання завдання і дозволяє розвивати у них інтелектуальні здібності, рефлексивне мислення.

Завдання підготовчої частини: мотивація дітей до діяльності, організація групи, мобілізація уваги, орієнтування на сюжет заняття, помірний розігрів організму, перехід його на інший рівень функціонування. Середня тривалість цієї частини 5-7 хвилин.

          Засоби: шикування, різні види бігу, ходьби, стрибки, танцювальні кроки, ритмічні вправи, вправи на розвиток уваги і координацію рухів поєднані сюжетом заняття.

Основна частина. На неї припадає змістове навантаження всього заняття, тому в ній передбачене виконання фізичних вправ, відповідно темі та сюжету заняття.  Це етюди, ігри, спрямовані на корекцію емоційної та пізнавальної сфери дитини, на засвоєння та закріплення знань і практичних дій по організації здорового способу життя, а також ігри і вправи оздоровчої спрямованості.

Засоби: елементи казкотерапії, психогімнастика, ритмічна гімнастика, аеробіка та її різновиди: степ-аеробіка, фітбол – аеробіка, стретчинг, хатхи – йога.

            Основна частина заняття гуртка займає 80% часу всього заняття та закінчується рухливою грою , яка відповідає сюжету заняття.

Заключна частина. Діти обмінюються враженнями, висловлюють свою думку про що нового дізналися, отримують домашнє завдання. Спільно з інструктором формулюють поради по зміцненню здоров’я казкового героя .

Мета даної частини: створення у кожної дитини почуття приналежності до групи і закріплення позитивних емоцій від спільних занять спортом. Передбачається проведення спільної гри-забави.

             Засоби: ігри малої рухливості, вправи на дихання, релаксацію, психорегуляцію і розвиток дрібної моторики.

Невід’ємною частиною таких занять є музичний супровід тематично пов'язаний із сюжетом та темою заняття у поєднанні із звуками природи. Такий супровід створює відчуття гармонії із оточуючим світом, допомагає розслабитися, зняти стрес, відчути єдність людини і природи.

               Важливим результатом занять гуртка є розширення світогляду дошкільнят у питаннях збереження здоров’я та організації здорового способу життя, підвищення рівня психофізичних здібностей і загального рівня здоров’я, вміння володіти навичками основних рухів, доцільно їх використовувати в разі потреби, отримувати фізичне та психічне задоволення від чіткого виконання рухових дій, розуміння важливості для здоров’я використання  здоров’яформуючих та здоров’язбережувальних технологій, вміння застосовувати набуті знання на практиці, вміння діяти самостійно, свідомо, в іграх, у стосунках з дітьми проявляти дружнє взаєморозуміння.

bottom of page