top of page

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА ВОДІ ДЛЯ ДІТЕЙ ТА БАТЬКІВ

Правила поведінки на воді для дітей

Літо – прекрасна пора, коли стовпчики термометрів показують понад 25 градусів. Вода в річках, озерах, водоймах і морі  поступово прогрівається і відкривається пляжний сезон. А це означає, що не буде зайвим ще раз обговорити всі правила поведінки на воді для дітей, адже саме вони найчастіше наражаються на небезпеку.

НЕБЕЗПЕКА НА ВОДІ: ЯК УБЕРЕГТИ ДИТИНУ

Якщо ви хочете, щоб ваш відпочинок біля водойм, озер і на морі приносив тільки користь і позитивні емоції, необхідно знати правила поведінки на воді для дітей влітку і обов’язково провести з ними профілактичну бесіду. Слід розповісти їм, до яких наслідків можуть привести нехтування порадами дорослих і власна неуважність.

У першу чергу дітей слід попередити, що:

  • купатися у водоймах закритого типу, де немає облаштованих пляжів і рятувальників, заборонено;

  • наближатися близько до води і заходити в неї можна тільки під наглядом дорослих;

  • у тих місцях, де поблизу знаходиться вивіска про заборону купання, купатися не варто, так як це може призвести до сумних наслідків;

  • запливати за буйки, навіть якщо дорослі знаходяться поблизу, не потрібно;

  • слід бути акуратним у воді і не плавати на глибині, понад росту дитини;

  • у малознайомих місцях пірнати також строго-настрого забороняється, так як це може призвести до травм.

Правила поведінки на воді для дітей створені не просто так і про це повинні знати кожна дитина і її батьки. Дотримання цих правил – це запорука здорового і безпечного відпочинку. Безпека на воді для дітей повинна в першу чергу створюватися саме батьками, так як тільки вони несуть повну відповідальність за здоров’я і життя їхньої дитини.

НЕБЕЗПЕКА НА ВОДІ: ЯК УБЕРЕГТИ ДИТИНУ

Не тільки дитина повинна знати правила безпечної поведінки на воді для дітей. Кожен дорослий також повинен бути ознайомлений з ними і не допускати до водойм своїх чад у разі:

  • підвищеної температури у дитини;

  • на шкірних покривах дитини спостерігається алергічний висип, гнійничкові освіти, відкриті рани (в даному випадку купання може спровокувати проникнення інфекції в організм);

  • дитина щільно поїла (після трапези має пройти мінімум півгодини).

Крім того, пам’ятка поведінки на воді для дітей також включає безпечний час перебування в водоймах. Якщо вода тепла, то можна купатися близько 30 хвилин, не більше, якщо прохолодна – 5-7 хвилин. Це допоможе уникнути переохолодження тіла і можливих наслідків цього.

Відпочинок біля водойм, озер і на морі – це не тільки користь, але і велика небезпека. Тому безпеку дітей на воді в літній період повинна дотримуватися як ніколи.

ЯКІ ЩЕ ІСНУЮТЬ ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА ВОДІ ДЛЯ ДІТЕЙ

Кожні батьки повинні забезпечити безпеку на воді для дітей. Тому вони заздалегідь повинні проінформувати їх про те, що не можна:

  • стрибати у воду з вишок і інших будь-яких підвищень;

  • спонтанно пірнати і хапати когось за руки і ноги, так як це може призвести до нещасного випадку і нанесення численних травм пірнати жартівнику;

  • купатися на плавзасобах в разі їх пошкодження, наявності шторму і хвиль, при сильному вітрі і дощі;

  • купатися в спекотні дні без головних уборів, це може привести до сонячного удару.

Обговорювати правила безпеки на воді з дитиною необхідно заздалегідь – за 1-2 дні до відвідин водойми, а не під час відправлення. Так як дитина, відправляючись купатися на море, як правило, знаходиться в сильному емоційному збудженні і може не запам’ятати всю необхідну інформацію.

 ДИТИНА НАКОВТАЛАСЯ ВОДИ – ЩО РОБИТИ?

У разі якщо ви проінформували свою дитину про правила безпеки на воді для дітей, але він знехтував ними і під час ігор наковтався багато води, то слід спочатку заспокоїти дитину, винести з води, дати трохи часу їй, щоб вона добре відкашлялася, а після обов’язково потрібно дати теплої води (наприклад, чай).

Не можна в цей момент сварити дитину і починати заново розповідати про техніку безпеки на воді, так як це може викликати у неї сильне хвилювання, яке в свою чергу може стати причиною психічного розладу. Наприклад, у дитини може розвинутися страх перед водою.

Правила поведінки на воді для дітей – пам’ятка для дорослих. Вони також повинні їх дотримуватися. По-перше, це необхідно для того, щоб не показувати поганий приклад дітям, по-друге, щоб зберегти своє здоров’я і життя.

 У ВУХО ПОТРАПИЛА ВОДА – ПОСЛІДОВНІ ДІЇ

Безпечна поведінка на воді для дітей – це, перш за все, страховка від нещасних випадків. При пірнанні в вухо може потрапити вода і викликати серйозні ускладнення зі слухом. Тому, якщо  дитині у вухо потрапила вода, не слід змушувати її стрибати на одній нозі. Цей метод не завжди приносить позитивні результати.

А потрібно:

  • заборонити дитині пірнати;

  • покласти невеликий шматочок сухої і чистої вати в вушне отвір, в яке потрапила вода;

  • укласти дитину на бік із закладеним вухом так, щоб воно прилягало до подушки (скрученого рушника чи ковдри), а не навпаки. Це посприяє швидкому і безпечному витікання води.

У разі якщо дитина скаржиться на сильний пульсуючий біль в області вуха, не варто відкладати візит до фахівця, так як такі симптоми є ознакою розвитку запальних процесів, які можуть спричинити за собою погіршення слуху.

І запам’ятайте, вода не така вже й безпечна, як здається на перший погляд. Вона може заподіяти багато шкоди, особливо, якщо з нею не дружити. Саме тому дуже важливим є дотримання техніки безпеки на воді для дітей.

Безпека дітей на воді в літній період лягає повністю на плечі їх батьків. Вони повинні ретельно стежити за своїми дітьми,  де   б  вони  не знаходилися – будь-то знайомі місця, чи ні!

Правила безпеки на водних об’єктах у купальний період

У разі надзвичайної події негайно телефонуйте за номером виклику екстрених служб: 112  (по-мобільному, дзвінок безкоштовний)

На пляжах та інших місцях масового відпочинку забороняється:

  • купатися в необладнаних, незнайомих місцях.

  • розпивати спиртні напої, купатися в стані алкогольного сп’яніння.

  • забруднювати і засмічувати водні об’єкти.

  • залишати сміття на березі

  • підпливати до моторних, вітрильних суден, веслових човнів та інших плавзасобів.

  • стрибати у воду з катерів, човнів, а також споруд, не пристосованих для цих цілей.

  • грати з м’ячем і в спортивні ігри в невідведених для цього місцях, пірнати у воду із захопленням, де вже  купаються люди.

  • плавати на засобах, не призначених для цього.

  • подавати крики помилкової тривоги, жартуючи.

Щоб убезпечити себе і своїх близьких, необхідно пам’ятати, що:

– діти у воді/ морі повинні перебувати під постійним наглядом дорослих;

– вміння добре плавати – одна з найважливіших гарантій безпечного відпочинку на воді, але навіть хороший плавець повинен дотримуватися постійної обережності, дисципліни  і ретельно дотримуватися правил поведінки на воді;

– купатися дозволяється при температурі води не нижче +18 градусів і температурі повітря + 20-22 градуси, у воді слід перебувати 10-15 хвилин, перед запливом необхідно попередньо обтерти тіло водою;

– однієї з головних причин загибелі на воді є судома. Цю реакцію організму викликає різкий перепад температур, тому особливо небезпечно купатися в спеку або після фізичних навантажень;

– не можна купатися поодинці, поруч з вами завжди повинен бути хтось, щоб у разі потреби надати допомогу;

– у походах місце для купання потрібно вибирати там, де чиста вода, рівне піщане або гравійне дно, невелика глибина (до 2м);

– небезпечно стрибати (пірнати) у воду в невідомому місці – можна вдаритися головою об грунт, корч і т.д., зламати шийні хребці, знепритомніти й загинути.

45200407_631298373931246_533863828013921

ПАМ’ЯТКА НАСЕЛЕННЮ З ЕВАКУАЦІЇ

 З отриманням інформації про початок евакуації:

НЕ ПАНІКУЙТЕ. Почувши сигнал «Увага всім!», ввімкніть радіо чи телевізор. Виконуйте розпорядження про евакуацію, будьте уважні до вказівок управління (відділу, штабу ЦО) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення області (міста обласного підпорядкування, району) і ретельно виконуйте їх.

ЗБЕРІТЬ ДОКУМЕНТИ: паспорт, посвідчення про шлюб, посвідчення про народження дітей (до 14 років), пенсійне посвідчення, документи на житло, трудову книжку та інші необхідні Вам документи, банківські картки. Загорніть їх у водонепроникну плівку.

ЗБЕРІТЬ У РЮКЗАК РЕЧІ: теплий одяг, постільну білизну, особисті речі та предмети гігієни, гроші, цінності, необхідні Вам лікарські засоби, продукти харчування і воду на 3 доби.

До рюкзака рекомендується прикріпити нашивку з позначенням адреси постійного місця проживання, прізвища евакуйованого і місця призначення. На одязі дітей мають бути нашивки з позначенням прізвища, імені та по батькові евакуйованого, року народження, адреси постійного місця проживання і місця призначення. 

НЕ ЗАБУДЬТЕ перед тим, як залишити житло: зачиніть вікна; вимкніть газ, воду, електрику.

 

ВИКОНУЙТЕ усі розпорядження посадових осіб евакуаційних і евакоприймальник органів.

 

ДОТРИМУЙТЕСЬ дисципліни та порядку на маршруті (на шляху руху на транспорті) і в районі розселення за новим місцем розташування.

Вчимо дитину правил поведінки під час пожежі вдома

Сучасні батьки активно розвивають інтелектуальну та фізичну сфери у дітей, а на розвиток таких життєво важливих вмінь та навичок – як правила поведінки під час небезпечних ситуацій, на жаль, не вистачає ні часу, ні компетенції. Однак, ці знання в першу чергу у зоні відповідальності батьків, а не освітньо-виховних закладів.

Як поводитися під час пожежі потрібно вчити змалечку. Оптимальним віком для вивчення азів безпеки під час пожежі є вік 3-4 роки. Батькам варто пояснити дитині чому вогонь та дим небезпечні, як вони виникають, і що робити у разі пожежі. У віці 5-7 років дитина має чітко ідентифікувати рівень небезпеки ситуації, знати правила поведінки під час пожежі та знати як кликати на допомогу. Вивчення основ протипожежної безпеки має починатися з обговорення ситуації, гри (моделювання ситуацій, вікторини «можна-не можна», повчальних історій) та прикладів.

Статистика говорить, що 90% випадків пожеж виникає через порушення правил поводження з вогнем (ігри з сірниками, запальничками, свічками, петардами, феєрверками). У випадку займання у квартирі чи інших закритих приміщеннях рівень летальності 9 з 10 осіб.

Батькам варто пам’ятати, що не можна залишати дітей до 7 років надовго самих вдома. У разі пожежі дитина не зможе врятуватися самостійно. Потрібно навчити дитину відчиняти двері, не залишати дитину без ключів. Не слід залишати на видних місцях сірники, запальнички, стежити за справністю електроприладів, ступенем зношеності ізоляції електрошнурів, ховати від дітей місткості з хімікатами та горючими речовинами.

Що робити якщо виникла пожежа і поруч немає дорослих:

  • Не панікувати, постаратися бути зібраним і уважним. Для дитини бути зібраним дуже важко. Але якщо в ігровій формі чи у формі вікторини час від часу проговорювати алгоритм поведінки – дитина буде впевнена у своїх діях.

  • Не намагайтеся загасити сильну пожежу самостійно, намагайтеся швидше залишити приміщення.

  • Якщо загорівся електроприлад, його терміново потрібно вимкнути й накрити ковдрою чи килимом. Такі дії обмежать доступ кисню до об’єкта займання, зменшить або знищить полум’я.

  • Якщо є молодші брати та сестри, старші повинні допомогти вибратися з приміщення.

  • Викликати пожежну службу за телефоном 101. Повідомити своє прізвище, точну адресу, поверх, сказати, що і де горить.

  • Сповістити про пожежу батькам і сусідам. Якщо з приміщення не можна вийти: зачинити усі вікна і двері, щоб зупинити поширення вогню.

  • Не можна ховатися під ліжко, в шафи, у ванну кімнату, потрібно постаратися залишити квартиру.

  • Дим не менш небезпечний, ніж вогонь. Якщо в приміщенні дим, потрібно закрити ніс і рот мокрим рушником, хусткою або шарфом, лягти на підлогу і повзти до виходу - знизу диму менше.

  • Якщо пожежею охоплена одна з кімнат, потрібно щільно закрити двері кімнати, що палає, та постаратися ущільнити двері, змоченими у воді ганчірками, там, де є щілини, щоб не проходив дим.

  • Якщо горить сусідня квартира, і в тамбурі, і на сходовому майданчику – вогонь, і немає можливості виходу по сходах на вулицю, необхідно ущільнити вхідні двері в квартиру і поливати її водою до приїзду пожежної бригади.

  • Якщо доведеться пробиратися через приміщення охоплене вогнем, потрібно облити себе водою, намочити ковдру або покривало, накритися ним, набрати в легені повітря, постаратися затримати дихання і якомога швидше подолати небезпечне місце.

  • Якщо полум’я перекинулося на одяг дитини, потрібно лягти на підлогу і перекочуючись, гасити її.

  • Якщо немає можливості вибратися з квартири, що палає, треба вийти на балкон, щільно закривши за собою двері. Краще не спускатися з балкона за допомогою простирадл або мотузок чи водостічними трубами - це дуже небезпечно.

  • Під час пожежі користуватися ліфтом не можна, через знеструмлення він може відключитися і дитина опинитися у пастці.

Перевірте наскільки ваші діти обізнані щодо поведінки під час пожежі. Не відкладайте навчання на завтра.

Кожна дитина повинна з самого раннього віку розуміти, яку небезпеку становить собою вогонь, і знати, як правильно себе вести в разі   винекнення пожежі.

Тому нам батькам треба вчасно пояснити дітям прості правила, які в випадку пожежі можуть врятувати їм життя!
 Невелике полум'я можна загасити щільною тканиною або водою. Але палаючі електроприлади і палаюче масло водою заливати не можна (можна накинути щільні ковдри, штори, покривала). 
 Якщо вогонь не погасили - негайно вийдіть з дому. Спочатку йдуть діти, потім - дорослі. Уже після виходу з будинку - зателефонувати в пожежну 101 і чітко повідомити адресу 
 Якщо вийти з пожежі не вдається - відразу телефонуйте 101, а потім - сусідам і дати оточуючим знати, що ви в приміщенні.

 

  • НЕ МОЖНА ховатися (під ліжко, в шафу) 

 

  • Якщо загорівся одяг-потрібно не бігти, а впасти на підлогу і качатися по підлозі, збиваючи полум'я 

 

  • Вдихати через вологу хустинку, зірвати будь-який одяг з себе і залити водою 

 

  • Якщо доводиться проходити по задимленим ділянкам- постаратися там затримувати дихання 

 

  • В задимленому приміщенні пересуватися повзком - внизу диму менше 

 

  • Не рухатися в бік задимлення, не йти на верхні поверхи або у віддалені приміщення 

 

  • Якщо треба пройти через вогонь-зняти легкозаймистий одяг 

 

  • Зачинити двері і вікна (кисень і рух повітря підсилює вогонь) 

  • Під час тисняви: не йти проти натовпу, скласти руки на грудях, виставити лікті вперед, обходити всі кути, вище піднімати ноги щоб не впасти. Допомагати встати тим, хто впав. Якщо ви з дитиною і вона не на руках, то нехай йде попереду, а не збоку 

 

  • Якщо ви в торговому центрі- не біжіть на паркінг заповнений машинами! Не шукайте друзів, відразу йдіть. 

 

  • НЕ МОЖНА користуватися ліфтами (вони відключаються при пожежі) 

 

  • Не вистрибувати з вікон, не спускатися по простирадлах, а чекати допомоги 

 

  • При відвідуванні громадських місць: знайте плани евакуації та запасні виходи, перевірте чи немає на них замків або чи НЕ загороджені вони. 

 

  • Якщо на робочих місцях, в школах або в торговому центрі ви стали свідками евакуації або навчальної тривоги - не ігноруйте -ставтеся до таких речей серйозно.
    Нехай вам ніколи не знадобиться ця інформація

    З малечею, можна подивитися вдома навчальний мультфільм, в якому показано, як потрібно вести себе при пожежі.

bottom of page