Поради батькам, щодо адаптації дітей до дошкільного навчального закладу.
"Не плач, малюче, я скоро повернуся"
Допоможемо разом малюкові знайти своє гідне місце в дитсадку. Адаптація, тобто звикання, - явище двоїсте. Воно залежить однаковою мірою від мами з татом і від дитини. Якщо дорослі впевнені, спокійні доброзичливі – усе буде гаразд! Нервовість, неспокій передаються дітям і адаптація ускладнюється. Щоб адаптація до дитячого садка пройшла легко, перестаньте хвилюватися і вже зараз займіться підготовкою дитини до дитячого садка.
Прийміть кілька практичних порад:
-
Для початку розкажіть дитині, що таке дитячий садок і для чого туди ходять діти. Наприклад: «Це великий і красивий будинок, куди матусі й татусі приводять своїх малят. Тобі сподобається. Там багато інших діток, які разом граються. У тебе з'явиться багато нових друзів». Поясніть дитині, що віддаючи її чужій тьоті, ви не кидаєте її. У присутності малюка розповідайте рідним, друзям, що Марійці (Сашкові) дуже пощастило — восени вона (він) теж піде до садочка.
-
Конкретно розкажіть дитині про режим дитячого садка: коли вона буде туди приходити, коли їстиме, спатиме, гулятиме. Малюк, який знатиме про своє майбутнє життя, почуватиме себе на новій території впевненіше.
-
Обговоріть із дитиною різні труднощі, які можуть виникнути в дитячому садку. Підкажіть: якщо в неї виникнуть проблеми (заболить живіт, голівка, захочеться пити чи в туалет), треба сказати про це виховательці. Привчайте дитину ходити в туалет раніше — перед прогулянкою, сном, заняттям.
-
Намагайтеся режим харчування малюка максимально наблизити до режиму дитсадка. Якщо в дитини немає апетиту, спробуйте знизити калорійність харчування. Скоріше за все, організм швидко зголодніє, і дитина попросить їсти. Розкажіть про ці проблеми виховательці, попросіть її бути терплячою і не заставляти їсти, якщо малюк не хоче.
-
У присутності дитини не допускайте критичних зауважень на адресу дитячого садка, вихователів, правил і порядків, які там установлені. Ніколи не лякайте дитину дитячим садком!
-
Будьте готові до того, що перші тижні дитина, збираючись у садочок, плакатиме. Не хвилюйтеся, така поведінка дітей вважається абсолютно нормальною. Через деякий час дитина звикне. І якщо ви грамотно вибрали дитячий садок, увечері вам доведеться докласти немало зусиль, щоб забрати малюка додому. І можливо, дитина й заплаче, але це вже будуть зовсім інші сльози.
-
Систематично змушуйте малюка самостійно одягатися, застеляти ліжко, зав'язувати шнурки, користуватися столовими приборами, прибирати іграшки. Все це повинно приносити йому задоволення.
-
Простежте, як ваш малюк спілкується з іншими дітьми. Навчіть його правильно вітатися з ними, просити дозволу гратися разом, пропонувати іграшки іншим дітям, прощатися і т. д. Запитуйте малюка про його нових друзів, називайте їх імена. Що легше він навчиться будувати взаємини з дітьми, то менше проблем виникне в дитячому садку.
-
Створіть спокійний, безконфліктний клімат для дитини у сім'ї.
-
Повідомте педагога про індивідуальні особливості вашого малюка (як любить засипати, що любить їсти, які продукти харчування провокують алергію тощо).
-
Спробуйте заздалегідь придумати кілька різних способів прощання, наприклад, міцні обійми, погладжування по спинці, ласкаві слова.
-
Намагайтеся самі бути спокійними і впевненими, малюк відчує Ваш стан;
-
Обов’язково кажіть, коли ви повернетеся: «Повернуся скоро, за цей час ти встигнеш поїсти, погратися і прибрати іграшки» і т. п.
-
Принесіть улюблену іграшку, книжки.
-
Обов’язково кажіть дитині, що Ви йдете, втечі «по-англійськи» травмують дитину, позбавляють почуття безпеки.
-
Помахайте рукою на прощання: «Поки що я йду, але скоро повернуся».
-
Активно привчайте дитину до самостійності.
-
Заздалегідь вчіть дитину спілкуватися з іншими.
-
Налаштувати домашній режим до режиму дошкільного навчального закладу.
-
Станьте спільником і помічником вихователів.
-
Початок життя в дитячому садку — це справжня криза для малюка. Емоційно підтримуйте дитину, частіше обіймайте, цілуйте її, говоріть, що дуже любите.
Щодня при зустрічі обіймайте малюка, покажіть, що Ви радієте йому. Не бійтеся просити дозволу взяти з дитячого садка додому іграшку, книжку, яка сподобалась дитині. Їх же потрібно повертати, а це серйозний привід повернутися завтра!
Повірте прийде час, коли дитина з особливим смутком буде розлучатися з першими вихователями. І ставши школярем, неодноразово, відкрито або потай, прибіжить до свого дитсадка хоч на хвилинку
Якщо дотримуватися цих нескладних рекомендацій, можливо дитячих сліз буде менше.